Primul site de fact-checking pe politicile și declarațiile publice din România.
Baner
Barometru Factual

30.01.2014

„Nu a plecat, nu i-am aprobat demisia”

Victor Ponta

PSD

Fals

Context

Pe 10 ianuarie, Gabriela Firea, senator PSD, a transmis un comunicat de presă, preluat de Mediafax:

„Începând cu data de 10 ianuarie 2014, am demisionat din toate funcţiile deţinute în cadrul PSD, respectiv vicepreşedinte la nivel naţional şi preşedinte al organizaţiei judeţene Ilfov, precum şi din calitatea de membru al partidului”

Într-o conferință de presă, pe 13 ianuarie, președintele PSD, Victor Ponta a declarat:

„Păi nu a plecat, nu i-am aprobat demisia, avem nevoie de ea în PSD și trebuie să rămână alături de noi.”

Ce verificăm?

În urma declarației dlui Ponta, verificăm dacă demisia doamnei senator trebuia aprobată de președintele partidului pentru ca aceasta să poată pleca din PSD.

Verificare

În chestiunea specifică a apartenentei la un partid politic, Legea 14/2003 (Legea partidelor politice) prevede că:

„Nici o persoană nu poate fi constrânsă să facă parte sau să nu facă parte dintr-un partid politic” (Art.8)

și că

„Membrii au dreptul de a demisiona din partid in orice moment, cu efect imediat.” (Art. 16, (2)).

Singurul punct care ar putea limita libertatea depunerii demisiei este:

„Dobandirea sau pierderea calitatii de membru al unui partid politic este supusa numai jurisdictiei interne a partidului respectiv, potrivit statutului partidului.” (Art 16, (3) din Legea partidelor politice).

Chiar și în condițiile în care PSD ar impune o procedură specială, statutul PSD conține la Art. 27 prevederi privind pierderea calității de membru („prin demisie, radiere, excludere sau înscriere în alt partid”) și precizează că „Demisia are loc în baza şi la data depunerii cererii, ca expresie a voinţei liber exprimate de persoana în cauză„.(s.n.)

Concluzie

Atât legislația națională (prin Legea partidelor politice), cât și prevederile specifice ale statutului Partidului Social Democrat arată că demisia Gabrielei Firea din partid are caracteristica oricărei altei demisii: este un act unilateral de voință a persoanei în cauză. Așadar, afirmația domnului Ponta că aceasta nu ar fi plecat din PSD pentru că el nu i-a aprobat demisia nu se susține din punct de vedere juridic.