Primul site de fact-checking pe politicile și declarațiile publice din România.
Baner
Barometru Factual

15.03.2019

„Dacă ne facem un calcul cine a fost la guvernare din 1990, cam 70% a fost PSD.”

Dacian Cioloș

PLUS

Sursa afirmației: Mediafax

Parțial Adevărat

Context

În urma criticilor aduse de Liviu Dragnea la adresa fostului premier Dacian Cioloș, acesta din urmă a declarat în 11 martie 2019 la Digi24:

„Dacă ne facem un calcul cine a fost la guvernare din 1990, cam 70% a fost PSD.”

Ce verificăm?

Ce partide au fost la guvernare din decembrie 1989 până în prezent și câte zile de guvernare are în total PSD.

Verificare

Luăm toate guvernele României și verificăm pe rând când au fost numite și când au plecat. Pentru calculul dintre date vom folosi un excel prestabilit. Nu luăm în calcul doar guvernele în care premierul a fost dat de PSD, ci și cele în care PSD a fost la guvernare prin alianțe.

 

I. În perioada Grindeanu- Dăncilă, PSD a acumulat 800 zile de guvernare

( am luat în calcul numirea lui Grindeanu în 4 ianuarie 2017 și ziua curentă, 15 martie 2019)

  • Guvernul Dăncilă

Viorica Dăncilă a depus jurământul de premier în 29 ianuarie 2018, după ce președintele României a semnat decretul pentru numirea guvernului. Guvernul este constituit din membri ai PSD și ALDE.

Perioada: 29.01.2018- 15.03.2019

  • Guvernul Fifor

Mihai-Viorel Fifor a fost desemnat de președintele României premier interimar al României în 16 ianuarie 2018.

Perioada: 16.01.2018 – 28.01.2018

  • Guvernul Tudose

Mihai Tudose a fost numit premier în 29 iunie 2017 și și-a anunțat demisia în 15 ianuarie 2018, fiind eliberat din funcție a doua zi. Premierii au fost membri ai PSD și ALDE.

Perioada: 29.06.2017- 16.01.2018

  • Guvernul Grindeanu

A fost numit  în 4 ianuarie 2017 și apoi dat jos prin moțiune de cenzură, de propriul partid, în 21 iunie 2018.

Perioada: 4.01.2017- 21.06.2017

 

II. Perioada tehnocrată sau Guvernul Cioloș

Guvernul condus de Dacian Cioloș a fost numit în 17 noiembrie 2015 și a funcționat până în 4 ianuarie 2017 când a fost numit guvernul Grindeanu. E important de menționat, că în acest cabinet, Vasile Dîncu care a ocupat funcția de ministru al Dezvoltării, a fost în trecut membru al PSD și membru al guvernului Adrian Năstase.

Perioada: 17.11.2015- 4.01.2017

Număr zile de guvernare: 414

 

III. În perioada Ponta, PSD a acumulat 1289 zile de guvernare

( am luat în calcul ziua de 07 mai 2012,  în care a fost numit primul guvern Ponta și ultima zi de interimat, 17 noiembrie 2015,  asigurată de premierul interimar Sorin Cîmpeanu)

  • Guvernul Cîmpeanu

În 5 noiembrie 2015 a fost numit premier interimar Sorin Cîmpeanu, după demisia premierului Ponta. A guvernat până la numirea guvernului Cioloș.

Perioada: 05.11.2015- 17.11.2015

  • Guvernele Ponta

În 7 mai 2012, prin decret prezidențial a fost numit Cabinetul Ponta I (PSD) și a fost susținut de alianța USL. După ce USL a câștigat alegerile parlamentare din decembrie 2012,  a fost numit guvernul Ponta 2. Apoi, PNL a decis a decis ieșirea de la guvernare, iar miniștrii au demisionat.

Cabinetul Ponta III a fost numit prin decret prezidențial în data de 5 martie 2014. A existat până în decembrie, când UDMR a decis să plece de la Guvernare.

A fost numit și al patrulea guvern Ponta, prin decret prezidențial la data de 16 decembrie 2014. A guvernat până în 4 noiembrie 2015, când în urma incendiului de la Colectiv și a protestelor de stradă, Victor Ponta și-a depus demisia.

Perioada: 07.05.2012-04.11.2015

 

IV. Perioada Boc II – Ungureanu

  • Guvernul Ungureanu

Guvernul condus de Mihai Răzvan Ungureanu a fost numit prin decret prezidențial în 9 februarie 2012 și demis prin moțiune de cenzură în 27 aprilie 2012. A fost format din miniștri membri ai PDL, UNPR și UDMR.

Perioada: 9.02.2012- 27.04.2012

Număr zile de guvernare: 78

  • Guvernul Predoiu

În urma demisiei lui Emil Boc, Traian Băsescu a instaurat Guvernul Predoiu la data de 6 februarie care a activat de la 6 februarie 2012 până la 9 februarie 2012.

Perioadă: 06.02.2012-09.02.2012

Număr zile de guvernare: 3

  • Guvernul Boc II

A fost format din PDL și UDMR și numit în 23 decembrie 2009. A demisionat în 6 februarie 2012 după proteste de stradă.

Perioada: 23.12.2009- 6.02.2012

Număr zile de guvernare: 775

 

V. În perioada Guvernului Boc I, PSD a stat la guvernare alături de PDL și a acumulat 283 de zile de guvernare.

(Am luat în calcul ziua de 22 decembrie 2008 când a fost instaurat guvernul Boc și ziua de 1 octombrie 2009,  în care toți miniștrii PSD și-au dat demisia.)

  • Guvernul Boc I

A fost instalat prin decret prezidențial în 22 decembrie 2008 și a fost compus din miniștri PSD și PDL. Pe 1 octombrie 2009, miniștrii PSD au demisionat, iar guvernul a fost dat jos prin moțiune de cenzură în 13 octombrie 2009.

Perioadă totală: 22.12.2008- 13.10.2009

Perioada guvernare PSD+ PDL: 22.12.2008- 1.10.2009

 

VI. A urmat perioada guvernării Tăriceanu

A fost instaurat în data de 29 decembrie 2004 și a fost compus din membrii alianței D.A(PNL și PD), PUR, UDMR și membrii ai grupurilor minorităților naționale. A guvernat până în 22 decembrie 2008, când a fost instalat guvernul Boc I.

Perioadă: 29.12.2004- 22.12.2008

Număr total zile de guvernare: 1454

 

VII: Guvernul Năstase a fost precedat de interimat asigurat de Eugen Bejinariu. În această perioadă PSD a acumulat 1462 de zile de guvernare.

( am luat în calcul ziua de 28 decembrie 2000 când a fost instaurat guvernul Năstase  și ziua de 29 decembrie 2004- ultima zi de guvernare interimară)

  • Guvernul Bejinariu

Prin decret prezidențial semnat la 21 decembrie 2004 a fost numit premier interimar  Eugen Bejinariu. A guvernat până în 29 decembrie 2004 când a fost instaurat guvernul Tăriceanu.

  • Guvernul Năstase(PSD)

A fost instaurat în 28 decembrie 2000 prin decret semnat de Ion Iliescu. A guvernat până în 21 decembrie 2004, când Adrian Năstase și-a depus demisia.

Perioadă: 28.12.2000-21.12.2004

 

VIII. Perioada guvernării Isărescu

Guvernul a fost instaurat în urma unui decretul emis în  22 decembrie 1999 de Președintele Emil Constantinescu. A funcționat până în 28 decembrie 2000 când a venit Guvernul Năstase. PDSR a susținut, conform presei, guvernul condus de Isărescu, însă nu a avut în componență o majoritate PDSR.

Perioadă: 22.12.1999-28.12.2000

 

IX. Guvernarea Radu Vasile- Ciorbea, cunoscută și sub numele de guvernarea PNȚCD.

Guvernul Radu Vasile a fost instalat în 17 aprilie 1998 prin decretul din 17 aprilie 1998. A funcționat până în 13 decembrie 1999, când Radu Vasile a fost revocat din funcție și numit premier interimar Alexandru Athanasiu până la instaurarea guvernului Isărescu.

Perioadă: 17.04.1998-22.12.1999

Guvernul Ciorbea a fost numit în 12 decembrie 1996 și a funcținat până când Victor Ciorbea și-a depus demisia. Interimatul a fost preluat de Gavril Dejeu și asigurat până în 17 aprilie 1998.

Perioadă: 12.12.1996 -17.04.1998

 

X. Guvernarea FSN- PDSR a acumulat în primii ani de după revoluție 2537 zile de guvernare.

În perioada 01 ianuarie 1990- 12.decembrie 1996, România a avut mai multe guverne.

Mai întâi, a fost guvernul provizoriu instaurat de Frontul Salvării Naționale și condus de Petre Roman din 26 decembrie 1989 până în 28 iunie 1990 , când a fost instaurat un nou guvern condus Petre Roman și după ce FSN a devenit partid.  

A urmat apoi de guvernul Stolojan care a funcționat din 16 octombrie 1991 până în 19 noiembrie 1992, când a fost instaurat guvernul Văcăroiu, prin decret, cu sprijinul PDSR.  A funcționat până în 12 decembrie 1996, când a fost numit guvernul Ciorbea.

 

Cum arată calculele:

Acum că am trecut prin toate guvernele, adunăm zilele în care PSD a fost la guvernare, (incluzând perioada FSN-PDSR)

2537+1462+283+1289+800= 6371 zile

Numărul total de zile în perioada 1 ianuarie 1990- 15 martie 2019 este de 10665 de zile

Numărul total de zile în care PSD a fost la guvernare este de 6361 zile. Asta înseamnă, folosind regula de trei simplă,  59,74% ( fără a lua în calcul perioada guvernării Isărescu în care PDSR nu a deținut majoritate în guvern).

 

Concluzie

Afirmația lui Dacian Cioloș este parțial adevărată. Acesta a exagerat susținând că PSD a fost la guvernare cam 70% din timp, dar informația esențială este adevărată, social democrații au fost la guvernare un procent majoritar de timp.

Acest website folosește „cookies” pentru a îmbunătăți experiența de navigare. Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra stocării acestor cookies pe dispozitivul dvs. Află mai mult