Primul site de fact-checking pe politicile și declarațiile publice din România.
Baner
Barometru Factual

21.12.2020

„(...) Au fost 28 de oameni în situația aceasta.(...)Sunt foarte puțini miniștri, nu știu dacă sunt, cred că un singur ministru după 1989 care a avut un mandat complet. Un singur ministru. Nu vi se pare că este absolut îngrozitor și devastator pentru sistem?”

Ecaterina Andronescu

Sursa afirmației: Dezbaterea dintre Selly și Ecaterina Andronescu (min: 59:16)

Parțial Adevărat

Context

Ecaterina Andronescu- fost ministru al Educației a declarat pe 12 decembrie 2020:

„(…) Au fost 28 de oameni în situația aceasta. Repet, pentru ca acest lucru să-l audă toată lumea. Schimbarea frecventă a miniștrilor Educației reprezintă cea mai mare nenorocire pentru sistemul educațional. Cea mai mare nenorocire. Sunt foarte puțini miniștri, nu știu dacă sunt, cred că un singur ministru după 1989 care a avut un mandat complet. Un singur ministru. Nu vi se pare că este absolut îngrozitor și devastator pentru sistem?”

Ce verificăm?

Câți miniștri am avut la Educație și dacă vreunul dintre aceștia a avut un mandat complet de patru ani.

Verificare

Am folosit pentru documentare arhiva Agerpres – agenția de presă a statului, decrete prezidențiale de numiri în funcție și articole din presă și am luat în considerare intervalul 1989 – 2020. 

1. Mihai Şora – ministrul Învățământului în perioada 30 decembrie 1989 – 28 iunie 1990 în guvernul provizoriu condus de Petre Roman.

2. Gheorghe Ștefan – ministrul Învăţământului şi Știinţei în perioada 28 iunie 1990 – 16 octombrie 1991 în guvernul Petre Roman II.

3. Mihai Golu – ministrul Învăţământului şi Știinţei în perioada 16 octombrie 1991 și 19 noiembrie 1992 în guvernul Theodor Stolojan.

4. Liviu Maior – ministrul Învăţământului în perioada 19 noiembrie 1992 – 11 decembrie 1996 în guvernul Nicolae Văcăroiu.

5. Virgil Petrescu – ministrul Învățământului în perioada 12 decembrie 1996 – 5 decembrie 1997 în guvernul Victor Ciorbea.

6. Andrei Marga – ministru al Educației Naționale între 5 decembrie 1997 și  28 decembrie 2000 în trei guverne: Victor Ciorbea, Radu Vasile și Mugur Isărescu.

7. Ecaterina Andronescu – ministrul Educației și Cercetării în perioada 28 decembrie 2000 – 19 iunie 2003 în guvernul Adrian Năstase.

8. Alexandru Athanasiu – ministrul Educației, Cercetării și Tineretului în perioada 19 iunie 2003 -28  decembrie 2004 în guvernul Adrian Năstase.

9. Mircea Miclea – ministrul Educației și Cercetării în perioada 29 decembrie 2004 – 10 noiembrie 2005 în guvernul Călin Popescu Tăriceanu.

10. Mihail Hărdău – ministrul Educației și Cercetării în perioada 10 noiembrie 2005 – 4 aprilie 2007 în guvernul Călin Popescu Tăriceanu.

11. Cristian Mihai Adomniței – ministrul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului în perioada 4 aprilie 2007 – 7 octombrie 2008 în guvernul Călin Popescu Tăriceanu.

12. Anton Anton – ministrul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului în perioada 8 octombrie 2008 – 22 decembrie 2008 în guvernul Călin Popescu Tăriceanu.

13. Ecaterina Andronescu – ministrul Educaţiei, Cercetării şi Inovării în perioada 22 decembrie 2008 – 1 octombrie 2009 în guvernul Emil Boc.

14. Emil Boc –  ministrul Educaţiei, Cercetării şi Inovării, interimar, în perioada 1 octombrie 2009 – 23 decembrie 2009 în guvernul Emil Boc.

15. Daniel Petru Funeriu –  ministrul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului în perioada 23 decembrie 20096 februarie 2012 în guvernul Emil Boc.

16. Cătălin Ovidiu Baba – ministrul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului în perioada 09 februarie 2012 –  7 mai 2012 în Guvernul Mihai Răzvan Ungureanu.

17. Ioan Relu Mang – Ministrul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului în perioada 7 mai 2012 15 mai 2012 în Guvernul Victor Ponta.

18. Liviu Marian Pop – ministrul Educației, Cercetării, Tineretului şi Sportului în perioada 15 mai 2012 2 iulie 2012 în Guvernul Victor Ponta.

13. Ecaterina Andronescu – ministrul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului în perioada 2 iulie 2012 21 decembrie 2012 în Guvernul Victor Ponta.

19. Remus Pricopie – ministrul Educaţiei Naţionale 21 decembrie 2012 16 decembrie 2014 în Guvernul Victor Ponta.

În aceeași perioadă, Mihnea Costoiu a fost ministru delegat de Parlament pentru Învățământ Superior, Cercetare Științifică și Dezvoltare Tehnologică.

20. Sorin Mihai Cîmpeanu – ministrul Educaţiei și Cercetării Științifice în perioada 16 decembrie 2014 – 17 noiembrie 2015 în guvernul Victor Ponta.

21. Adrian Curaj – ministrul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice în perioada 17 noiembrie 2015 7 iulie 2016 în guvernul Dacian Cioloș.

22. Mircea Dumitru – ministrul Educației Naționale și Cercetării Ştiințifice în perioada 7 iulie 2016 – 4 ianuarie 2017 în guvernul Dacian Cioloș.

23. Pavel Năstase – ministrul Educației Naționale în perioada 4 ianuarie 2017 – 28 iunie 2017 în guvernul Sorin Grindeanu.

18. Liviu Marian Pop – ministrul Educației Naționale 29 iunie 2017 – 29 ianuarie 2018 în guvernul Mihai Tudose.

24. Valentin Popa – ministrul Educației Naționale în perioada 29 ianuarie 2018 27 septembrie 2018 în guvernul Viorica Dăncilă.

25. Rovana Plumb – ministrul Educației Naționale, interimar, în perioada 2 octombrie 2018 – 16 noiembrie 2018 în guvernul Viorica Dăncilă.

13. Ecaterina Andronescu – ministrul Educației Naționale în perioada 16 noiembrie 2018 5 august 2019 în guvernul Viorica Dăncilă.

26. Valer-Daniel Breaz – ministrul Educației Naționale, interimar, în perioada 5 august 2019 – 4 noiembrie 2019 în guvernul Viorica Dăncilă.

27. Monica Anisie – ministrul Educaţiei și Cercetării în perioada 4 noiembrie 2019 până în prezent (în guvernul Ludovic Orban I și II).

Din 1989 până în prezent, am avut la Educație 27 de nume diferite la Educație, dacă e să luăm în considerare mandatul lui Mihnea Costoiu ca ministru delegat de Parlament pentru Învățământ Superior în perioada 2012-2014 și cele trei mandate de miniștri interimari. 

În ultimii 30 de ani, Ecaterina Andronescu a fost ministru de patru ori.

Concluzie

Afirmațiile fostului ministru al Educației Ecaterina Andronescu sunt parțial adevărate. Am avut 27 de miniștri diferiți din 1989 până în prezent, câțiva având mai multe mandate. Am ales acest verdict pentru că numărul vehiculat este altul în realitate, dar mesajul transmis este acela că nu a existat o coerență la nivelul ministerului Educației. 

*În varianta inițială a textului, ne-a scăpat faptul că Liviu Maior a avut un mandat complet în perioada 1992-1996. Ne cerem scuze și mulțumim cititorului vigilent care ne-a atenționat. 

Ultimele Fact Check-uri

© 2021 Factual.ro · Toate drepturile rezervate   •   Cookies   •   Contact

Revamped by webgraphic webdesign Sibiu. Recomandăm magazinul de cauciucuri și anvelope de la AnvelopeX.

SEO optimized by sem.ro SEO agency.