Primul site de fact-checking pe politicile și declarațiile publice din România.
Baner
Barometru Factual

26.11.2021

„Este un mandat mai scurt decât ne așteptam, dar este media ultimilor șapte ani mandatul de prim-ministru, ceea ce poate trebuie să spună ceva despre politica din România”

Florin Cîțu

PNL, președintele Senatului

Sursa afirmației: TVR, min. 01:03

Fals

Context

Pe 25 noiembrie 2021, noul guvern condus de Nicolae Ciucă a depus jurământul, după votul de încredere acordat de Parlament.

În aceeași zi, Florin Cîțu a fost invitat al emisiunii Tema Zilei de la TVR și a făcut precizări legate de durata mandatului său de premier:

„Este un mandat mai scurt decât ne așteptam, dar este media ultimilor șapte ani mandatul de prim-ministru, ceea ce poate trebuie să spună ceva despre politica din România”

Ce verificăm?

Durata mandatelor de premier în ultimii șapte ani șii media acestora.

Verificare

În ultimii șapte ani, România a avut șapte premieri, doi având mai multe mandate.

Pentru analiză, nu am luat în calcul mandatele de premieri interimari.

  • Cel mai lung mandat: Viorica Dăncilă cu 616 zile la guvernare.
  • Cel mai scurt mandat: Ludovic Orban în primul guvern pe care l-a condus timp de 93 de zile.
  • Media de viață a guvernelor din ultimii șapte ani este este 312.4 zile, fără a lua în considerare guvernul Cîțu. 
  • Media de viață a guvernelor din ultimii șapte ani este de 309.8 zile, luând în considerare guvernul Cîțu.

Cronologia mandatelor

  • Florin Cîțu: 286 zile

Data numirii: 23 decembrie 2020

Data plecării din funcție: 5 octombrie 2021.

Guvernul condus de acesta a căzut în urma unei moțiuni de cenzură inițiate de PSD.

  • Ludovic Orban: două mandate de premier – 268 zile și 93 zile

Orban I- 268 zile

Data numirii: 14 martie 2020

Data plecării din funcție: 7 decembrie 2020

Orban și-a dat demisia. 

Orban II- 93 zile

Data numirii: 4 noiembrie 2019

Data plecării din funcție: 5 februarie 2020

Demis prin moțiune de cenzură. 

  • Viorica Dăncilă: 619 zile

Data numirii: 29 ianuarie 2018

Data plecării din funcție: 10 octombrie 2019 

Guvernul condus de ea a căzut în urma unei moțiuni de cenzură.

  • Mihai Tudose: 201 zile

Data numirii: 29 iunie 2017

Data plecării din funcție: 16 ianuarie 2018

Tudose și-a dat demisia cu o zi mai devreme

  • Sorin Grindeanu: 168 zile

Data numirii: 4 ianuarie 2017

Data plecării din funcție: 21 iunie 2017

Grindeanu a fost demis prin moțiune de cenzură

  • Dacian Cioloș: 414 zile

Data numirii: 17 noiembrie 2015

Data plecării din funcție: 4 ianuarie 2017

Guvernul Cioloș a fost singurul guvern tehnocrat. 

  • Victor Ponta

 A fost șef în patru guverne, dar vom lua în considerare mandatele duse în perioada 2014-2015, pentru că Florin Cîțu face referire la ultimii 7 ani. 

Ponta IV- 324 zile

Data numirii: 16 decembrie 2014

Data plecării din funcție: 5 noiembrie 2015

În urma incendiului de la Colectiv și a protestelor de stradă, Victor Ponta și-a depus demisia.

Ponta III- 286 zile

Data numirii: 5 martie 2014

Data plecării din funcție: 16 decembrie 2014

S-a constituit după ce UDMR a ieșit de la guvernare. 

Ponta II- 439 zile

Data numirii: 21 decembrie 2012

Data plecării din funcție: 5 martie 2014

S-a dizolvat după ce PNL a ieșit de la guvernare.

Concluzie

Afirmația lui Florin Cîțu este falsă. Media duratei mandatelor de premieri din ultimii 7 ani este mai mare decât durata mandatului lui.

© 2022 Factual.ro · Toate drepturile rezervate   •   Cookies   •   Contact

Revamped by webgraphic webdesign Sibiu. Recomandăm magazinul de cauciucuri și anvelope de la AnvelopeX.

SEO optimized by sem.ro SEO agency.